Witryny EBIB dostępne do kwietnia 2027 r. – bez aktualizacji

Drodzy Czytelnicy,

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zamykamy działalność Stowarzyszenia EBIB i tym samym wszystkich prowadzonych serwisów. Niniejszy portal będzie dostępny do 23 kwietnia 2027 r., jednak nie będzie już aktualizowany.

Witryna publikacji (Biuletynu EBIB, Materiałów Konferencyjnych EBIB oraz Wydawnictw Zwartych Stowarzyszenia EBIB) będzie dostępna do 30 września 2027 r., również bez aktualizacji. Obecnie jesteśmy w trakcie zabezpieczania wieczystej dostępności publikacji w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej oraz Śląskiej Bibliotece Cyfrowej.

Gdy do gadania się biorą zwierzęta,
znak to niechybny, że znów idą Święta.
Życzenia krótkie, bo mam mało czasu.
I tegoż życzę pod iglakiem z lasu:
czasu spokoju i czasu dostatku,
pokoju ducha przy białym opłatku.

A w naszej bajeczce znowu coś się rypło,
gardziołko bajarza jakby coś zachrypło.
Czerwony nie ruszy Kapturek do babki,
nie może pacholę rozwiązać zagadki.
Bo oto jest dzisiaj największe pytanie:
w tym czy tamtym sklepie koszyk wyjdzie taniej.
Może to i lepiej, że wilka nie spotka
i drogi nie wskaże nasza mała trzpiotka.
Bo leśnik nie przyjdzie po wilczej kolacji,
gdyż nie ma na fuzję z powodu inflacji.

Tu zamiast morału Meller tak powiada:
Niech w tym Nowym Roku baśń się poukłada.

Zbigniew Jan Meller

500 zbiorów danych w repozytorium Dane Badawcze UW

Minął niespełna rok od premiery repozytorium Dane Badawcze UW. Serwis rozwija się dynamicznie i jest chętnie wykorzystywany przez naukowców — za jego pośrednictwem udostępnianych jest już ponad 500 zbiorów danych badawczych. Badacze i badaczki deponujący swoje dane promują w ten sposób swoją pracę i dzielą się wynikami prowadzonych badań.

Więcej informacji

Stowarzyszenie Bibliotek Szkół Wyższych – mamy to!

29 listopada 2024 r. w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego – z inicjatywy przedstawicieli bibliotek akademickich Łodzi, Poznania i Krakowa – odbyło się zebranie założycielskie Stowarzyszenia Bibliotek Szkół Wyższych. Uczestniczyło w nim 41 członków założycieli reprezentujących 30 uczelni z całej Polski. Nowo powstałe Stowarzyszenie stawia sobie następujące cele:

  • Reprezentowanie interesów pracowników i bibliotek szkół wyższych;
  • Podnoszenie jakości funkcjonowania bibliotek szkół wyższych;
  • Inicjowanie działań związanych z rozwojem zawodowym i kształceniem, podnoszenie poziomu wiedzy i świadomości zawodowej pracowników bibliotek szkół wyższych;
  • Umacnianie i rozwój pozytywnego wizerunku pracowników i bibliotek szkół wyższych;
  • Integracja środowiska bibliotek szkół wyższych;
  • Współorganizowanie Kongresu Bibliotek Szkół Wyższych.

Do Zarządu SBSW zostali wybrani:

  • dr Małgorzata Dąbrowicz, Dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu – prezes,
  • dr Stanisław Skórka, Dyrektor Biblioteki Głównej Akademii Górniczo-Hutniczej – wiceprezes,
  • dr Katarzyna Weinper, Dyrektor Centrum Informacji Naukowo-Technicznej Politechniki Lubelskiej – wiceprezes,
  • Agnieszka Wolańska, Kierownik Biblioteki Coventry University Wrocław – sekretarz,
  • Dorota Wojewoda, Dyrektor Biblioteki Głównej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu – skarbnik,
  • dr inż. Adam Lenic, p.o. Dyrektora Biblioteki Politechniki Łódzkiej – członek Zarządu,
  • dr Leszek Szafrański, Zastępca Dyrektora Biblioteki Jagiellońskiej – członek Zarządu.

W skład Komisji rewizyjnej Stowarzyszenia weszli:

  • Witold Kozakiewicz, Dyrektor Centrum Informacyjno-Bibliotecznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi – przewodniczący,
  • Magdalena Kotlarek-Naskręt, Dyrektor Biblioteki Głównej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu – zastępca przewodniczącego,
  • Sebastian Wojnowski, p.o. Dyrektora Biblioteki Głównej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie – sekretarz.

Niebawem będzie można przystąpić do Stowarzyszenia, o czym będziemy informować. Już teraz serdecznie zapraszamy!

50 lat studiów bibliotekoznawczych na UŚ

Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zaprasza na obchody jubileuszu „Książka, biblioteka, informacja – 50 lat studiów na UŚ” w dniu 10.12.2024 r. w Katowicach. Podczas seminarium jubileuszowego zaplanowano prelekcje profesor Bożeny Koredczuk i profesor Barbary Sosińskiej-Kalaty oraz prezentację dziejów i obecnej sytuacji katowickiego ośrodka bibliologii, bibliotekoznawstwa i informatologii, a także panel dyskusyjny z udziałem ekspertów i zaproszonych gości, spotkanie z udziałem pracowników, studentów i absolwentów oraz spotkanie robocze dyrektorów ds. dydaktycznych ze wszystkich polskich uczelni kształcących bibliotekarzy i specjalistów informacji. Informacje dostępne są także na profilu Facebook: https://www.facebook.com/events/874655494478135.

Biuletyn EBIB po raz 215!

Drodzy Autorzy, Drodzy Czytelnicy, Drodzy Sympatycy, Drodzy Sponsorzy

dla nas wszystkich jest to szczególny moment – otóż opublikowaliśmy dziś ostatni numer „Biuletynu EBIB”, który – przypomnijmy – ukazuje się od 1999 roku. Hasłem przewodnim jest „Bibliotekarstwo z przyszłością”. Znajdziecie tu zatem mniej naukowych traktatów, a więcej prognoz, przypuszczeń, refleksji…

Dziękujemy Wam za wspólny czas i zapraszamy do lektury całości: od felietonu, przez artykuły czy opinie, badania…aż po ostatnie sprawozdanie. I w każdym tekście znajdziecie cząstkę EBIB. A w artykule sponsorowanym, pośredni wkład finansowy EBIB na rzecz pomocy bibliotekom poszkodowanym w powodzi, gdyż właściciel sklepu biblioteczne.pl na prośbę redakcji zasilił zbiórki: https://zrzutka.pl/zrfcuk; https://pomagam.pl/zalanabiblioteka.

Znacie nas i mamy nadzieję, że pozostaniecie z nami w kontakcie prywatnym także w kolejnych latach bibliotekarskich zmagań, a do lektury bieżącego i pozostałych numerów „Biuletynu EBIB” będziecie jeszcze wielokrotnie wracać.

Z pozdrowieniami redaktorzy numeru: Iwona Sójkowska, Ania Filipowicz i Henryk Hollender wraz z redaktorką naczelną Lidią Derfert-Wolf

Biblioteczne.pl – profesjonalne wyposażenie i akcesoria dla bibliotek oraz czytelni

Wszyscy znawcy bibliotekarstwa dobrze wiedzą o tym, jak istotna jest właściwa organizacja zasobu bibliotecznego oraz samej biblioteki. Dotyczy to choćby zaplanowania układu pomieszczenia, a także rozmieszczenia poszczególnych pozycji na odpowiednich regałach i półkach. To z kolei nie byłoby możliwe bez odpowiedniego wyposażenia oraz akcesoriów, które pomagają we właściwym przechowywaniu zasobu. Takie akcesoria można znaleźć głównie w specjalistycznych sklepach, czego przykładem jest sklep biblioteczne.pl. Bogaty asortyment tego sklepu tworzy kompleksową ofertę dla czytelni oraz bibliotek.

Biblioteczne.pl – akcesoria biblioteczne marki Campus

Znalezienie jakościowego wyposażenia o właściwych parametrach technicznych to problem dotyczący niemal każdej niszowej branży. Wynika to z faktu, że tylko osoby zaznajomione z tematem mogą zrozumieć najważniejsze potrzeby przedstawicieli danego sektora. Natomiast taka zależność przemawia na korzyść sklepu biblioteczne.pl. Dlaczego?

Czytaj dalej
Zaszufladkowano do kategorii Reklama

Trudni i toksyczni współpracownicy – jak ich unikać i jak sprawić, aby praca była przyjemna! – webinar

Biblioteka Główna Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zapraszają na spotkanie online: Trudni i toksyczni współpracownicy – jak ich unikać i jak sprawić, aby praca była przyjemna!

Prowadzący: dr Daniel Szostak, adiunkt w Instytucie Gospodarki Przestrzennej i Geografii Społeczno-Ekonomicznej Uniwersytetu Szczecińskiego, wykładowca, trener i ekspert ds. komercjalizacji wiedzy; prowadzi szkolenia oraz doradztwo m.in. w zakresie pisania i oceniania biznes planów, rozwoju kompetencji miękkich takich, jak: radzenie sobie ze stresem, zarządzanie czasem, motywacji do działania, zarządzania energią własną w pracy, pracy zespołowej, przywództwa, decyzji kierowniczych oraz twórczego myślenia w organizacji.

Opis: Tym razem poszerzymy zakres poruszanych tematów i przyjrzymy się bardziej zaawansowanym metodom radzenia sobie z toksycznymi zachowaniami w miejscu pracy. Nasz ekspert, dr Daniel Szostak – doświadczony trener i doradca, wprowadzi nas w tajniki budowania odporności psychicznej i skutecznych strategii pracy z trudnymi osobami.

Czytaj dalej

ADHEZJE. Kolaż w sztuce książki i artzinu wystawa w BUW-ie

Już dziś, tj. 14 listopada 2024, o godz.18:00 zapraszamy do sali wystawowej na parterze Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, ul. Dobra 56/66 na wernisaż wystawy „ADHEZJE. Kolaż w sztuce książki i artzinu”. Wystawa prezentuje szerokie spektrum zastosowania techniki kolażu przez artystów uprawiających sztukę książki, artzinu i poezji wizualnej. Przybliża publiczności twórczość artystów z całego świata – od Japonii, przez Niemcy i Portugalię, aż po Amerykę Łacińską – do tej pory całkowicie nieznanych w Polsce. Na wystawie nie zabraknie także reprezentacji krajowych twórców, którzy wykorzystują elementy kolażu w nieszablonowy, charakterystyczny dla siebie sposób. Zobaczymy przekrój indywidualności, czerpiących z bogatego wachlarza odwołań: od rodzimych tradycji artystycznych, przez eksperymenty dadaistyczne spod znaku Kurta Schwittersa, po wydawnictwa niezależne w stylu grunge. Termin wystawy: 15 listopada 2024 – 19 stycznia 2025.

Czytaj dalej